Energiaközösségek Fóruma
Energiaközösségek Fóruma
Az átalakuló európai és hazai villamosenergia-piacon több új piaci szereplő is megjelent. A vonatkozó uniós és hazai jogszabályok ezen szereplők rendszerbe történő integrálására számos kísérletet tesznek. Ugyanakkor tapasztalatok hiányában számos nyitott kérdés maradt az új és a régi szereplők hatékony együttműködése vonatkozásában.
A magyar jogszabályalkotó az új szabályozási rendszer kidolgozására érdekes gyakorlati megközelítést dolgozott ki. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Nemzeti Energiastratégia 2030 c. dokumentumban foglaltak alapján 2020 elején megbízta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalt (NKFIH), hogy az energiaközösségek kialakítását és működését támogató mintaprojektek megvalósítására energetikai innovációs pályázatot hirdessen meg. Ennek célja az volt, hogy a pályázatokban megfogalmazódó projekt elképzelések segítsenek a jelenlegi szabályozásban fennálló akadályok, problémák azonosításában és az energiaközösségekre vonatkozó hazai szabályozás finomításában, véglegesítésében.
Ezen javaslatok összefogását és a legjobb gyakorlatok megosztását a ZKK energiaközösségi fórum létrehozásával támogatja. A fórumokon résztvevő energiaközösségek, szabályzó hatóságok közösen alkotják meg a szükséges továbblépés irányára vonatkozó elképzeléseket.
A nyertes pályázatok előrehaladását segítendő, a megvalósítás közben felmerülő javaslatok összefogására és a legjobb gyakorlatok megosztására a ZKK energiaközösségi fórumsorozatot indított. A szabályozási kérdések megvitatását nagy mértékben támogatta, hogy a Fórumokon a mintaprojektek résztvevőin kívül a MEKH, az ITM és az NKFIH munkatársai is részt vettek, valamint a hálózati engedélyesek is többször ismertették véleményüket.
A Fórum szakmai vezetője: dr. Szolnoki Pálma
Az elmúlt egy évben hat tematikus fórumalkalmat, és ezt követően egy összefoglaló alkalmat rendeztünk, az alábbi ütemezéssel és tartalommal:
2021.06.22. Energiaközösségek fóruma, indító megbeszélés
-
- Alföldy-Boruss Márk (ITM): az energiaközösségek mögötti jogalkotói szándék, az eddig kialakított szabályozási keret, a továbblépés kérdései
- A projektek egyenkénti bemutatása, nehézségek, kérdések, sikerterületek megosztás
2021.07.22. Második Fórum alkalom:
A Fórumon a résztvevők az energiaközösségek létrehozásával és működtetésével kapcsolatos tapasztalataikat osztották meg, illetve javaslatokat tettek a szükséges szabályozási változtatásokra az alábbi témakörökben:
- Energiaközösség jogi formája
- Energiavásárlás és megosztás
- Energiaközösség és aggregálás
- Járulékok megfizetése
- Ügyfélkapcsolatok
2021.10.14. Harmadik alkalom:
A találkozón Dicső Gábor, a VPP Magyarország Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója mutatta be a VPP által elkészített, 3 településre kiterjedő energiaközösségek üzleti modelljét, és a kapcsolódó szabályozási kérdéseket.
2021.12.08. Negyedik alkalom:
A Fórumon az energiaközösségek működésével kapcsolatban felvethető rendszerhasználati-díjkedvezmény került megvitatásra, amelyre vonatkozóan a résztvevők előzetes írásos véleményt is készítettek. Ezek alapján a Fórumon az energiaközösségi pilotok, az elosztók, az E.ON, és a MEKH is ismertette véleményét.
2022.01.26. Ötödik alkalom:
A találkozón a résztvevők az energiaközösségek érdekeit képviselő szervezet (egyesület vagy szövetség) megalapítását vitatták meg illetve folytatták az előző megbeszélésen megkezdett vitát a hálózathasználati díjak energiaközösségek szempontjából releváns átalakításáról.
2022.03.24. Hatodik alkalom:
A találkozó három fő pontból állt. Először Grabner Péter bemutatta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat jelenlegi közösségi energia programját, a jövőbeli terveket, valamint az azok megvalósíthatóságához kapcsolódó szakmai kérdéseket. Ezt követően Ercsey Tamás tájékoztatta a résztvevőket a Magyar Energiaközösségek és Rugalmassági Szolgáltatók (MERSZ) érdekvédelmi szervezetének megalakulásával kapcsolatos legújabb fejleményekről. Végül az energiaközösségi pilotok számoltak be projektjeik legfrissebb állapotáról, eredményekről és a fő akadályozó tényezőkről.
A hat alkalmat követően a ZKK munkatársai egyedi interjúkat készítettek a pilot projektekkel, illetve egyéb közösségi energia kezdeményezések szervezőivel. A fórumok és interjúk alapján egy összefoglaló prezentációt és dokumentumot állítottunk össze, melynek célja a jelenlegi szabályozási kérdések bemutatása, a felvetett megoldási javaslatok ismertetése, és ezek alapján a (ZKK véleménye szerint) a továbblépési irány meghatározása.
2022.06.15. Összefoglaló alkalom: