Megújuló energiatermelés
MNB Napenergia Fórum a Magyar Nemzeti Bank és a Zéró Karbon Központ együttműködésében
A magyar gazdaság klímasemlegesség irányába történő átalakulásának kulcsterülete az időjárásfüggő villamosenergia-termelési technológiák, ezen belül kiemelten a napenergia széleskörű alkalmazása. Ez elmúlt három évben exponenciálisan nőtt a beépített napelemes kapacitások volumene, mára több mint 80 ezer helyszínen, a Paksi Atomerőmű beépített kapacitását meghaladó nagyságrendben van jelen a napenergia termelés a magyar villamosenergia-rendszerben. Ez a robbanásszerű folyamat számos megoldandó műszaki, üzleti, hálózatfejlesztési és piacintegrációs feladatot vet fel és jelentős innovációs lehetőségeket is rejt magában. A napenergia beruházások finanszírozása a hazai bankszektor tevékenységének is kiemelt területe.
Az MNB Napenergia Fórum, amely a Magyar Nemzeti Bank támogatásával jött létre, együttműködési platformként szolgál az iparág fejlődésében érdekelt iparági szereplők, pénzügyi intézmények, kormányzati szervek és egyetemi kutatók számára a hazai napenergia hasznosítás főbb fejleményeinek nyomon követésére, az említett problémák azonosítására, a legfrissebb technológiai eredmények és az innovációt igénylő problémák megismerésére.
Policy paper
ZKK Napenergia Forum uj csatlakozasi eljarasrend
ZKK Napenergia Forum CPPA Policy Paper
Fórum alkalmak:
VI. alkalom
Az MNB – ZKK Napenergia Fórum évadzáró alkalmára 2022. június 21-én 9:30 – 12: 00 között került sor az MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum épületében. A fórum arra kereste a választ, hogy hogyan lehet a meglévő és a jövőben létesülő naperőműveket, illetve a hozzájuk kapcsolódó projekteket bevonni a villamosenergia-rendszer szabályozási képességének növelésére.
Program:
- MNB köszöntő - Papp Dávid, Fenntartható Pénzügyek Főosztály
- ZKK bevezető előadás - Kaderják Péter, ZKK vezető
- MAVIR - Batta Gergő, rendszerirányítási és piacműködtetési igazgató
- Technológiai és Ipari Minisztérium - Alföldy-Boruss Márk, helyettes államtitkár
- Ewiser - Olaszi Bálint, fejlesztő
- MNNSZ - Mészáros Lajos, vezető tervező
- Kerekasztal beszélgetés
V. alkalom
Május 24-én került sor az V. Napenergia Fórumra, amely a hazai napenergia hasznosítási értéklánc területén potenciális innovációs és gazdaságfejlesztési lehetőségeket járta körül. A Fórum első alkalommal került személyesen megrendezésre, helyszínéül az MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum szolgált.
Program:
- MNB köszöntő: Papp Dávid, Fenntartható Pénzügyek Főosztály
- Bevezető előadás: Kaderják Péter, Zéró Karbon Központ
- Janáky Csaba, SZTE, Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium Energiatermelők
- Akadémiai kerekasztal:
-
- Dr. Nagy Lajos, Pannon Egyetem
- Plesz Balázs, BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar
- Kapros Zoltán, Magyar Napenergia Társaság MET: Molnár Gábor, Head of
- Üzleti kerekasztal:
-
- Feldmájer Benjámin, Schneider Electric
- Lugos Roland, Optimum Solar
- Dr. Kulcsár Tibor, Metal Schredder
V. MNB-ZKK Napenergia Fórum: Innovációs és gazdaságfejlesztési lehetőségek a hazai napenergia hasznosítási értéklánc területén
Május 24-én rendeztük az MNB-ZKK Napenergia Fórum 5. alkalmát, amely témája a hazai napenergia hasznosítási értéklánc területén potenciális innovációs és gazdaságfejlesztési lehetőségek feltárása volt. A Fórum első alkalommal került személyesen megrendezésre, helyszínéül az MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum szolgált.
Kaderják Péter bevezető előadásában felhívta a figyelmet, hogy a magyar naperőművi beépített kapacitás elmúlt években tapasztalt növekedése már önmagában is a hazai kkv szektor egyik motorja volt, amely becslésünk szerint közel 1200 Mrd HUF beruházást generálhatott. Megvizsgálva ugyanakkor a napenergiahasznosítással kapcsolatos 2019 januárja óta tett szabadalmi és használatiminta-oltalmi bejelentéseket, mindösszesen 7 publikus és további 16 nem publikus bejelentés található, azaz ez a terület nemigazán volt vonzó az elmúlt időszakban a hazai kutatás-fejlesztés számára.(1) A RePower EU és az annak keretében megjelent EU Solar Energy Strategy viszont megadhatja a kellő lökést a hazai folyamatoknak is. Érdemes tehát kiemelten gondolkodni azon, hogy a napenergia hasznosítási értéklánc mely pontjain lehet komparatív előnyünk. Egyik már most láthatóan uniós szinten kiemelt terület a PV gyártási kapacitások Európába való ’visszahozása’, hiszen az Európában jelenleg beépítésre kerülő celláknak mindössze 0,4%-át, a moduloknak mindössze 3%-át gyártják a kontinensen(2) Előidézve ezzel egy jelentős PV kereskedelmi deficitet, ami az ambiciózus naperőművi termelési célszámok mellett tovább nőhet. Az EU ezért dedikált PV-IPCEI keretrendszer létrehozását is várhatóan megkezdi.
A Fórum tehát az alábbi kérdésekre kereste a választ:
• Hol lehet tere az akadémiai és a vállalkozói szféra együttműködésének a területet érintő KFI tevékenységek során?
• Milyen kormányzati lépések segíthetnék az innovációs és gazdaságfejlesztési lehetőségek jobb kihasználását a hazai napenergia hasznosítási értéklánc területén?
• Célszerű-e Magyarországnak támogatnia az uniós PV IPCEI projekt(ek) kialakítására vonatkozó kezdeményezést?
A fórumon Dr. Janáky Csaba (Szegedi Tudományegyetem, Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium, eChemicles Zrt) előadását követően külön akadémiai kerekasztal (Dr. Nagy Lajos – Pannon Egyetem, Plesz Balázs – BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Kapros Zoltán – Magyar Napenergia Társaság), és külön egy üzleti kerekasztal (Feldmájer Benjámin – Schneider Electric, Lugos Roland – Optimum Solar, Dr. Kulcsár Tibor – Metal Shredder) foglalkozott bővebben a kérdésekkel.
Összességében elmondható, hogy nagy lehetőség előtt áll a hazai napenergiahasznosítási-értéklánc mentén tevékenykedő hazai K+F ipar, amit mind kormányzati, mind kutatói és vállalati szinten érdemes tudatosan átgondolni.
(1) Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
(2) European Solar Manufacturing Council
IV. alkalom
A Napenergia Fórum március 29-én 4. alkalommal került megrendezésre. A rendezvény célja az volt, hogy felmérje és bemutassa, hogy a megszokott beruházási hitel típusú finanszírozás mellett milyen egyéb finanszírozási lehetőségek érhetők el a megújuló energiatermelők számára. A rendezvény hibrid formában zajlott, a helyszíni előadók mellett több mint 70 online résztvevővel.
Program:
- MNB bevezető: Szarvas Nóra, Fenntartható Pénzügyek Főosztály
- Energiatermelők szempontjai:
- MET: Molnár Gábor, Head of Renewables Business Development
- Alteo: Szécsi Balázs, Transaction Manager
- Finanszírozói szempontok:
- Raiffeisen Bank: Liener Gábor, Head of Capital Markets & Investment Banking
- Unicredit Bank: Üveges Szabolcs, Head of Structured Finance
- Nemzetközi tapasztalatok:
- EBRD: Herczog Péter, Associate Banker
- Jogi háttér:
- Deloitte: Al-Sallami Linda, Senior Managing Associate Banking & Finance, Capital Markets
Napenergia és zöld finanszírozás MNB
Raiffeisen_zöld kötvény prezentáció
Naperőmű beruházások finanszírozása_UCH.pd f
III. alkalom
A Napenergia Fórum 3. alkalmát 2022. 01. 28-án 9:30 – 12:00 között rendeztük. Témája a közép- és nagyfeszültségű hálózatra csatlakozni kívánó megújuló energiaforrásból villamos energiát termelők számára elérhető szabad kapacitások és az új kapacitás kiosztási eljárás volt. A rendezvény ismét hibrid formában zajlott. A Fórumot közel 120-an követték végig az energia- és bankszektor szakemberei közül.
Program:
- MNB Köszöntő Szarvas Nóra MNB Fenntartható Pénzügyek Főosztály szakértője
- ZKK bevezető előadás - Dr. Kaderják Péter ZKK vezető
- Szabályozói oldal:
- Bárdi Barnabás MEKH főosztályvezető (Villamosenergia-felügyeleti és Árszabályozási Főosztály)
- Mavir álláspont:
- Lengyel Zsolt Zoltán osztályvezető (Rendszerszintű tervezési osztály)
- Elosztói oldal:
- MVM: Pipicz Mihály Műszaki Igazgató
- E.ON: Csank András Áramhálózati stratégiai vezető
- TITÁSZ: Hollandi Gábor műszaki tervezési vezető
- Beruházói oldal:
- MNNSZ: Mészáros Lajos vezető tervező
- MET: Molnár Gábor Megújuló üzletfejlesztési vezető (Head of Renewable Business Development)
ZKK Napenergia Forum uj csatlakozasi eljarasrend
II. alkalom
A Napenergia Fórum 2. alkalmára 2021. 12. 09-én 15:00 – 17:30 között került sor, és a privát hosszútávú áramvásárlási szerződéses (PPA) konstrukciókban rejlő lehetőségeket járta körül. A rendezvény hibrid formában zajlott, a kerekasztal résztvevői a BME-n együtt voltak személyesen, a többi résztvevő online csatlakozott. A Fórumot az energia és bankszektor szakemberei közül közel 60-an követték végig.
Program:
- ZKK bevezető előadás - Dr. Kaderják Péter
- jogi előadás a PPA konstrukciókról - Dentons: Zádori Eszter
- Hazai fejlesztők szempontjai
- ALTEO: ifj. Chikán Attila
- EDP: Pócs István
- Hazai nagyfogyasztók szempontjai
- Ipari Energiafogyasztók Fóruma: Nagy Zoltán
- Banki finanszírozói oldal – K&H: Nagy Eszter
- Q&A
Előadások
ZKK Napenergia Forum CPPA Policy Paper
I. alkalom
Az MNB Napenergia Fórum első összejövetelére 2021. szeptember 9. 8.30-10.00 óra között került sor, témája a kormány által 201 milliárd forintos kerettel meghirdetni szándékozott „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című program pályázati felhívásának szakmai egyeztetése volt.
A rendezvény az MNB Felügyeleti Székházban került megtartásra.
Program:
- Köszöntő: Gyura Gábor MNB Fenntartható Pénzügyek Főosztály vezetője
- Tájékoztató a pályázat céljáról: Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára
- ZKK előadás: Dr. Kaderják Péter ZKK vezető
- Q&A a résztvevők felvetéseire, kérdéseire válaszolnak az ITM programért felelős főosztályainak vezetői: Alföldy-Boruss Márk és Horváth Viktor